Trychologia to dziedzina, która cieszy się coraz większą popularnością wśród pacjentów. Z jednej strony skupia się na względach medycznych, z drugiej strony nie pomija też względów estetycznych. Osoba, która interesuje się aspektami związanymi ze stanem zdrowia skóry głowy i włosów, może zostać trychologiem. Jakie warunki trzeba spełnić, aby pracować w tym zawodzie?
Kim jest trycholog?
Trycholog to osoba, która zajmuje się oceną stanu zdrowia skóry głowy oraz cebulek włosowych. Najczęściej w swojej pracy wykorzystuje specjalistyczne przyrządy, na przykład kamerę trychologiczną, jednak bardzo istotne jest tutaj przede wszystkim posiadanie szerokiej wiedzy. Umożliwia ona zdiagnozowanie przyczyny problemu i wdrożenie odpowiedniej terapii. Pacjenci najczęściej zgłaszają się do gabinetu trychologicznego, jeśli zauważą u siebie problemy z wypadaniem włosów, łysieniem plackowatym, łupieżem czy świądem skóry głowy. Również inne stany, takie jak zaczerwienienie skóry głowy, przetłuszczające się włosy lub nagła zmiana ich kondycji wymagają konsultacji trychologicznej. Specjalista z zakresu trychologii często współpracuje z lekarzami dermatologami bądź fryzjerami, tak aby uzyskać jeszcze lepsze efekty terapii.
Jak zostać trychologiem?
W Polsce zawód trychologa nie podlega regulacjom, co oznacza, że może go wykonywać każdy. Jeszcze do niedawna nie cieszył się on dużą popularnością, a z usług trychologicznych korzystała niewielka grupa zainteresowanych. Niemniej jednak sytuacja ta już od kilku lat ulega zmianie, co możemy zaobserwować po większej ilości gabinetów trychologicznych, otwieranych zwłaszcza w dużych miastach.
Jak zostać specjalistą z zakresu trychologii? Istnieją dwa sposoby, aby zdobyć niezbędną wiedzę. Pierwszy z nich to kursy zawodowe, które prowadzone są przez popularniejsze ośrodki naukowe. Zwykle nauka odbywa się w systemie weekendowym bądź online, jednak ma bardzo intensywny charakter. Umożliwiają one zdobycie uprawnień w jak najkrótszym czasie.
Drugim sposobem na pozyskanie wiedzy są studia wyższe. Specjalizacja z zakresu trychologii prowadzona jest już na niektórych uczelniach na kierunku kosmetologia. Niestety, oferta w tym zakresie nie jest bogata, przez co najczęściej zainteresowani wybierają właśnie kursy. Bardzo istotne jest także zdobywanie wiedzy we własnym zakresie. Tutaj możliwości też są nieco ograniczone, głównie ze względu na to, że trychologia nie jest w Polsce popularną dziedziną nauki. Osoby, które posiadają wykształcenie wyższe z zakresu medycyny czy właśnie kosmetologii, mogą uzupełnić swoją wiedzę na specjalistycznych kursach. Dedykowane są one głównie dermatologom, którzy chcą połączyć posiadane kompetencje z nowymi, niszowymi. Jednocześnie bardzo ważne jest zdobywanie umiejętności praktycznych, na przykład poprzez pracę w salonach trychologicznych.
Jak otworzyć własny salon trychologiczny?
Osoby posiadające kompetencje do tego, aby świadczyć usługi z zakresu trychologii, często zastanawiają się nad otwarciem własnej działalności gospodarczej. W Polsce nie trzeba uzyskiwać specjalnych zgód czy licencji, aby prowadzić tego typu punkt usługowy. Oczywiście, będziemy musieli spełnić pewne wymogi sanepidowskie, dbając tym samym o bezpieczeństwo własne oraz klientów. Jednocześnie musimy pamiętać, że klienci zainteresowani są usługami świadczonymi przez profesjonalistów. Jeśli chcemy ich pozyskać, powinniśmy stale doskonalić swoje umiejętności i poszerzać wiedzę. Jako trycholodzy jesteśmy odpowiedzialni za efekty wdrożonej terapii, dlatego do każdego klienta trzeba podchodzić indywidualnie, dbając przede wszystkim o jego zdrowie.
Czy warto zostać trychologiem?
Trychologia to niszowa dziedzina, która na polskim rynku dopiero zdobywa popularność. Klienci coraz częściej decydują się jednak korzystać z pomocy profesjonalisty, który dysponuje odpowiednią wiedzą i doświadczeniem zawodowym. Pod tym kątem zdecydowanie warto pomyśleć o zdobyciu niezbędnych uprawnień. Jednocześnie musimy pamiętać, że dobrego trychologa powinno cechować profesjonalne podejście i pasja. Musi on być wykazywać chęć do ciągłego poszerzania swoich kompetencji, będąc na bieżąco z najnowszymi trendami czy doniesieniami ze świata nauki, w tym również medycyny.
Trycholodzy nierzadko poszerzają wiedzę, korzystając z zagranicznych źródeł, dlatego przydatna okazuje się znajomość języka angielskiego bądź innego języka obcego. Trychologia to dziedzina, którą w szczególności interesują się dermatolodzy oraz fryzjerzy. Rzeczywiście, jest im ona stosunkowo bliska, dlatego mają oni szansę połączyć posiadane już kompetencje z nowymi. Stanowi to dla nich sposób na poszerzenie zakresu świadczonych usług w ramach prowadzonej praktyki. Fryzjer trycholog bądź dermatolog, którzy posiada stosowną wiedzę, jest w stanie kompleksowo pomóc klientowi lub pacjentowi zgłaszającemu konkretny problem. Warto więc pomyśleć o zdobyciu dodatkowych kompetencji, które mogą okazać się bardzo pomocne w pozyskiwaniu klientów na dzisiejszym rynku, mając na uwadze, że trychologia to wciąż specjalizacja niszowa.