Ortodonta i dentysta

Ortodonta i dentysta

Ortodonta i dentysta – zazwyczaj łączymy ortodontę ze specjalistą, którego odwiedzamy w celu założenia aparatu ortodontycznego na nasze zęby. Odwiedź gabinet ortodontyczny po piękny uśmiech i idealnie wyrównane zęby. Jednak nie leczy się tam ubytków i nie wykonuje się ekstrakcji zębów. Prawdopodobnie dlatego wiele osób myśli o ortodontach i dentystach jako o dwóch różnych grupach zawodowych. Jaka jest prawda? Czy ortodonta to też dentysta? Czy można nosić aparat w gabinecie dentystycznym?

Czym różni się praca dentysty od ortodonty?

Każdy pacjent w gabinecie stomatologicznym może wymienić podstawowe elementy urządzenia. Dzięki nim wiemy, gdzie jesteśmy. Zwykle koło krzesła stoi wiertarka i trudno ją z czymkolwiek pomylić. U większości pacjentów powodują szybsze bicie serca. W gabinecie ortodontycznym znajduje się fotel, ale reszta wyposażenia jest zdecydowanie inna. Do wiercenia lub wydobycia nie jest wymagany żaden sprzęt. Tak nie robią ortodonci. Dentyści są odpowiedzialni za zdrowie zębów i jamy ustnej. Jej misją jest leczenie stomatologiczne zębów dotkniętych próchnicą oraz zapobieganie wszelkim problemom zdrowotnym jamy ustnej, w tym chorobom dziąseł i przyzębia. Dentyści zajmują się stanem poszczególnych zębów, ponieważ to one składają się na całościowy obraz zdrowia jamy ustnej. O stan naszych zębów dba również ortodonta, ale robi to z innej perspektywy. Ortodontów interesuje prawidłowe ustawienie zębów w łuku zębowym, ustawienie kości twarzoczaszki czy operacja na stawie skroniowo-żuchwowym. Ortodonta nie leczy próchnicy, lecz leczy wady zgryzu i ich ewentualne powikłania. Często dla uzyskania efektu pięknego uśmiechu wymagana jest wspólna interwencja lekarza stomatologa ogólnego i ortodonty.

Czy ortodonta to dentysta?

Ortodonta i dentysta
Ortodonta i dentysta

Obszar zainteresowań ortodonty bardzo różni się od obszaru zainteresowań lekarza w ogólnej praktyce stomatologicznej. Czy to oznacza, że ​​ortodonci nie są dentystami? Nic bardziej mylnego. Każdy ortodonta w Polsce jest też dentystą. Ortodoncja to jedna ze specjalizacji, którą dentyści mogą wybrać po ukończeniu studiów stomatologicznych na odpowiednich wydziałach uczelni medycznych. Specjalizację, która trwa trzy lata, można ukończyć dopiero po ukończeniu studiów, zaliczeniu roku praktyki i zdaniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego (LDEK). Rekrutacja do tego zawodu jest bardzo rygorystyczna. Rekrutacja odbywa się co pół roku, a miejsc jest na tyle mało, że możliwość specjalizacji mają tylko ci absolwenci Szkoły Stomatologii, którzy uzyskają najwyższe oceny na maturze. Trzeba też liczyć się z wyrzeczeniem finansowym – jeśli specjalizacja nie jest podejmowana w ramach rezydentury, to powinna być w formie wolontariatu. To z kolei drastycznie skraca czas, który można poświęcić na dochodowe działania.

Czy dentysta może zapewnić leczenie ortodontyczne?

Zgodnie z polskim prawem dentystą jest osoba, która ukończyła studia stomatologiczne, odbyła roczną praktykę i zdała egzamin LDEK. Uzyskanie prawa do samodzielnego wykonywania zawodu otwiera również możliwość wyboru zawodu. Należy jednak zaznaczyć, że specjalizacja nie jest wymagana do wykonywania bardziej specjalistycznych zabiegów stomatologicznych. Tak więc, podczas gdy aparat ortodontyczny jest zwykle zakładany przez ortodontę, a ekstrakcje wykonywane przez chirurga szczękowego, prawo nie wymaga specjalizacji. Ustawodawca argumentował, że samo ukończenie szkoły i staż zapewnią dentystom wystarczające przygotowanie zawodowe do leczenia w tej specjalności. To doświadczenie można pogłębić na wiele sposobów, z których jednym może być wybór specjalizacji.

Czy ortodonta może wyleczyć ból zęba?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy ortodonta poradzi sobie z tradycyjnym leczeniem stomatologicznym, wypełnieniem lub usunięciem zębów, odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak. Ortodonci są licencjonowani oraz posiadają wiedzę i doświadczenie potrzebne do leczenia zębów. Czy to oznacza, że ​​z powodu bólu zęba można umówić się na wizytę do ortodonty? może nie. Ortodonta to lekarz specjalista, który po ukończeniu pięciu lat studiów i roku praktyki decyduje się na kolejne trzy lata niezwykle wymagającego szkolenia zawodowego. Już choćby z tego powodu nie poradzi sobie z żadnym zabiegiem, który może wykonać dentysta. Należy również pamiętać o różnicach w wyposażeniu biurowym. W swojej codziennej pracy ortodonta nie używa żadnego sprzętu ani materiałów niezbędnych do wykonywania wypełnień, kanałów korzeniowych czy ekstrakcji. Różne obszary odpowiedzialności wymagają różnych urządzeń. Tak więc, mimo że ortodonta jest dentystą, jest mało prawdopodobne, abyśmy wyleczyli bolący ząb w jego gabinecie. Podsumowując – każdy ortodonta jest dentystą, bo ortodoncja to zawód, który można kształcić dalej po uzyskaniu tytułu lekarza dentysty. Chociaż ortodonci są dentystami, nie wykonują tradycyjnego leczenia stomatologicznego. Przemawiają za tym względy organizacyjne i ekonomiczne. Zgodnie z polskim prawem leczenie ortodontyczne może wykonać dentysta bez specjalności ortodontycznej, ale to rozwiązanie może być również niepraktyczne. Z tego powodu najlepiej skontaktować się z ortodontą w sprawie wady zgryzu, ale ewentualne ubytki zlecić leczeniu w gabinecie dentysty specjalizującego się w stomatologii ogólnej.

Jak układać płytki imitujące słoje drewno? Previous post Jak układać płytki imitujące słoje drewno?
Badania geotechniczne - kto może to zrobić? Next post Badania geotechniczne – kto może to zrobić?