Jaką opaskę na haluksy wybrać?

Jaką opaskę na haluksy wybrać?

Jaką opaskę na haluksy wybrać? Haluksy, inaczej nazywane również paluchem koślawym, to stosunkowo powszechna dolegliwość, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn w różnym wieku. Na pozór niegroźna może jednak wyraźnie utrudnić codzienne funkcjonowanie, a z czasem nawet uniemożliwić poruszanie się. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie leczenie haluksa z pomocą doświadczonych specjalistów i dostępnych im fachowych środków oraz metod. 

Przyczyny powstawania haluksów

Deformacja w obrębie dużego palca może mieć wiele różnych przyczyn – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Są to czynniki i obciążenia genetyczne, wszelkiego rodzaju zaniedbania, niewłaściwe przyzwyczajenia, a także specyfika pracy czy życia codziennego. Do najczęstszych przyczyn powstawania haluksó zalicza się:

 • zaniedbania higieny i pielęgnacji stóp,
 • noszenie zbyt małego, ciasnego obuwia,
 • nieprawidłową postawę,
 • inne deformacje stóp,
 • nadwagę oraz otyłość,
 • stojący tryb życia i pracy,
 • nadmierne poruszanie się po zbyt miękkim i szczególnie twardym podłożu,
 • noszenie niedopasowanych wkładek do butów,
 • urazy mechaniczne.

Ryzyko wystąpienia deformacji w postaci haluksa ( https://kerpro.pl/kategoria-produktu/odciazenia/odciazenia-na-haluksa/ ), zachodzi również u osób, u których występują choroby towarzyszące. Są to przede wszystkim schorzenia układu kostnego, deformacje kręgosłupa oraz zwyrodnienia stawów. Ponadto haluksy towarzyszyć mogą także zaburzeniom hormonalnym, chorobom układowym oraz cukrzycy.

W przypadkach szczególnie zaawansowanych jedynym rozwiązaniem może okazać się chirurgiczne usunięcie haluksa. Przeważnie optymalnym środkiem leczniczym są jednak specjalne opaski i odciążenia. 

Odciążenia na haluksy

Odciążenia na haluksy to powszechny i skuteczny sposób na zminimalizowanie lub całkowite pozbycie się deformacji. Kluczowe jest w tym wypadku jednak możliwie jak najszybsze zauważenie problemu oraz jak najwcześniejsze rozpoczęcie terapii. Obecnie na rynku znaleźć można kilka różnych rodzajów odciążeń, które skutecznie przywracają pierwotną budowę stopy, a także zapobiegają dalszemu rozwojowi deformacji. Ponadto, już bezpośrednio po założeniu, przynoszą pacjentowi wyraźną ulgę, pozwalając mu na zachowanie pełnego komfortu chodzenia i codziennego funkcjonowania. 

Odciążenia na haluksy – rodzaje

W terapii haluksów https://kerpro.pl/produkt/podohelp-ochraniacz-zelowy-na-haluksa-z-separatorem/ stosować można zarówno odciążenia gotowe, jak i wykonane własnoręcznie, dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Stosowane odciążenia podzielić można na dwie osobne kategorie, jakimi są:

 • nastawiacze żelowe na paluch,
 • ochraniacze z separatorem. 

Pierwsza grupa odciążeń, czyli nastawiacze żelowe, to charakterystyczne żelowe pierścienie, które zakłada się na duży palec u nogi. W przypadku ich stosowania potrzebne jest również założenie na stopę odpowiednio dobranego, wyprofilowanego separatora, którego zadaniem jest zachowanie przestrzeni pomiędzy paluchem a drugim, sąsiadującym palcem. Specjalna, starannie przemyślana konstrukcja nastawiacza zapobiega dalszemu przesuwaniu się palucha, a co za tym idzie także deformacji pozostałych palców i całej stopy.

Należy jednak pamiętać, że żelowe nastawiacze stosować można jedynie w przypadku wstępnej fazy deformacji, kiedy powstałe zmiany są jeszcze stosunkowo niewielkie i możliwe jest całkowite odwrócenie procesu ich powstawania oraz postępowania. W przeciwnym wypadku konieczne jest zastosowanie innych środków. 

Jaką opaskę na haluksy wybrać?
Jaką opaskę na haluksy wybrać?

Stosowane w odpowiedniej fazie rozwoju deformacji, nastawiacze żelowe na paluch są rozwiązaniem odznaczającym się dużą skutecznością działania. Co więcej, dzięki swojej szczególnej konstrukcji, niwelują ból i zapewniają pacjentowi duży komfort codziennego funkcjonowania. Mogą być stosowane zarówno w dzień, jak i w nocy.

Drugi typ odciążeń na haluksy to ochraniacze z separatorem, stworzone z myślą o deformacjach w bardziej zaawansowanym stadium. Kiedy haluks jest już bardziej widoczny, co więcej jego postępująca forma sprzyja powstawaniu nieprzyjemnych i bolesnych otarć, wskazane jest zastosowanie żelowych ochraniaczy z separatorem.

Ten rodzaj odciążenia charakteryzuje się dodatkowym przedłużeniem, którego zadaniem jest ochrona torebki stawowej  dużego palca. W postępującym, bardziej zaawansowanym stadium deformacji jest ona bowiem narażona na różnego rodzaju otarcia, zwyrodnienia i odciski. Ochraniacze przeznaczone są do noszenia przez całą dobę, zarówno w dzień, jak i w nocy. Dodatkową ochronę palca można również zapewnić pacjentowi poprzez aplikację specjalnego, samoprzylepnego krążka filcowego. Przykleja się go na odstającą, narażoną na uszkodzenia i odciski torebkę stawową. 

Wybór odpowiedniego odciążenia na haluksy poprzedzony powinien być dokładnym sprawdzeniem stanu pacjenta i oceną stopnia zaawansowania deformacji. Tylko właściwe dopasowanie opaski na paluch może przynieść pożądane efekty terapii w postaci zatrzymania postępowania deformacji oraz przywrócenia pacjentowi komfortu codziennego funkcjonowania.

Kerpro sklep podologiczny
Stefana Żeromskiego 77/lok. U1
01-882 Warszawa
223546332
www.kerpro.pl
Satin podolog Warszawa
Podleśna 7
01-673 Warszawa
228334787
www.satin.pl
Jak zaplanować przeprowadzkę? Previous post Jak zaplanować przeprowadzkę?
Jaki środek odstraszający owady wybrać dla dzieci? Next post Jaki środek odstraszający owady wybrać dla dzieci?