Jaką opaskę na haluksy wybrać?

Jaką opaskę na haluksy wybrać?

Jaką opaskę na haluksy wybrać? Haluksy, inaczej nazywane również paluchem koślawym, to stosunkowo powszechna dolegliwość, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn w różnym wieku. Na pozór niegroźna może jednak wyraźnie utrudnić codzienne funkcjonowanie, a z czasem nawet uniemożliwić poruszanie się. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie leczenie haluksa z pomocą doświadczonych specjalistów i dostępnych im fachowych środków oraz metod. 

Przyczyny powstawania haluksów

Deformacja w obrębie dużego palca może mieć wiele różnych przyczyn – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Są to czynniki i obciążenia genetyczne, wszelkiego rodzaju zaniedbania, niewłaściwe przyzwyczajenia, a także specyfika pracy czy życia codziennego. Do najczęstszych przyczyn powstawania haluksów zalicza się:

  • zaniedbania higieny i pielęgnacji stóp,
  • noszenie zbyt małego, ciasnego obuwia,
  • nieprawidłową postawę,
  • inne deformacje stóp,
  • nadwagę oraz otyłość,
  • stojący tryb życia i pracy,
  • nadmierne poruszanie się po zbyt miękkim i szczególnie twardym podłożu,
  • noszenie niedopasowanych wkładek do butów,
  • urazy mechaniczne.

Ryzyko wystąpienia deformacji w postaci haluksa, zachodzi również u osób, u których występują choroby towarzyszące. Są to przede wszystkim schorzenia układu kostnego, deformacje kręgosłupa oraz zwyrodnienia stawów. Ponadto haluksy towarzyszyć mogą także zaburzeniom hormonalnym, chorobom układowym oraz cukrzycy.

W przypadkach szczególnie zaawansowanych jedynym rozwiązaniem może okazać się chirurgiczne usunięcie haluksa. Przeważnie optymalnym środkiem leczniczym są jednak specjalne opaski i odciążenia. 

Odciążenia na haluksy

Odciążenia na haluksy to powszechny i skuteczny sposób na zminimalizowanie lub całkowite pozbycie się deformacji. Kluczowe jest w tym wypadku jednak możliwie jak najszybsze zauważenie problemu oraz jak najwcześniejsze rozpoczęcie terapii. Obecnie na rynku znaleźć można kilka różnych rodzajów odciążeń, które skutecznie przywracają pierwotną budowę stopy, a także zapobiegają dalszemu rozwojowi deformacji. Ponadto, już bezpośrednio po założeniu, przynoszą pacjentowi wyraźną ulgę, pozwalając mu na zachowanie pełnego komfortu chodzenia i codziennego funkcjonowania. 

Odciążenia na haluksy – rodzaje

W terapii haluksów stosować można zarówno odciążenia gotowe, jak i wykonane własnoręcznie, dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Stosowane odciążenia podzielić można na dwie osobne kategorie, jakimi są:

  • nastawiacze żelowe na paluch,
  • ochraniacze z separatorem. 

Pierwsza grupa odciążeń, czyli nastawiacze żelowe, to charakterystyczne żelowe pierścienie, które zakłada się na duży palec u nogi. W przypadku ich stosowania potrzebne jest również założenie na stopę odpowiednio dobranego, wyprofilowanego separatora, którego zadaniem jest zachowanie przestrzeni pomiędzy paluchem a drugim, sąsiadującym palcem. Specjalna, starannie przemyślana konstrukcja nastawiacza zapobiega dalszemu przesuwaniu się palucha, a co za tym idzie także deformacji pozostałych palców i całej stopy.

Należy jednak pamiętać, że żelowe nastawiacze stosować można jedynie w przypadku wstępnej fazy deformacji, kiedy powstałe zmiany są jeszcze stosunkowo niewielkie i możliwe jest całkowite odwrócenie procesu ich powstawania oraz postępowania. W przeciwnym wypadku konieczne jest zastosowanie innych środków. 

Jaką opaskę na haluksy wybrać?
Jaką opaskę na haluksy wybrać?

Stosowane w odpowiedniej fazie rozwoju deformacji, nastawiacze żelowe na paluch są rozwiązaniem odznaczającym się dużą skutecznością działania. Co więcej, dzięki swojej szczególnej konstrukcji, niwelują ból i zapewniają pacjentowi duży komfort codziennego funkcjonowania. Mogą być stosowane zarówno w dzień, jak i w nocy.

Drugi typ odciążeń na haluksy to ochraniacze z separatorem, stworzone z myślą o deformacjach w bardziej zaawansowanym stadium. Kiedy haluks jest już bardziej widoczny, co więcej jego postępująca forma sprzyja powstawaniu nieprzyjemnych i bolesnych otarć, wskazane jest zastosowanie żelowych ochraniaczy z separatorem.

Ten rodzaj odciążenia charakteryzuje się dodatkowym przedłużeniem, którego zadaniem jest ochrona torebki stawowej  dużego palca. W postępującym, bardziej zaawansowanym stadium deformacji jest ona bowiem narażona na różnego rodzaju otarcia, zwyrodnienia i odciski. Ochraniacze przeznaczone są do noszenia przez całą dobę, zarówno w dzień, jak i w nocy. Dodatkową ochronę palca można również zapewnić pacjentowi poprzez aplikację specjalnego, samoprzylepnego krążka filcowego. Przykleja się go na odstającą, narażoną na uszkodzenia i odciski torebkę stawową. 

Wybór odpowiedniego odciążenia na haluksy poprzedzony powinien być dokładnym sprawdzeniem stanu pacjenta i oceną stopnia zaawansowania deformacji. Tylko właściwe dopasowanie opaski na paluch może przynieść pożądane efekty terapii w postaci zatrzymania postępowania deformacji oraz przywrócenia pacjentowi komfortu codziennego funkcjonowania.

Jak zaplanować przeprowadzkę? Previous post Jak zaplanować przeprowadzkę?
Jaki środek odstraszający owady wybrać dla dzieci? Next post Jaki środek odstraszający owady wybrać dla dzieci?