Jak usunąć plamy z wykładzin dywanowych? Podłogi dywanowe to bez wątpienia obowiązkowy element wyposażenia każdego wnętrza. Działają również uspokajająco w pomieszczeniu i tworzą przyjemną atmosferę. Niestety wśród wielu zalet mają jedną małą wadę – nie są plamoodporne. Niezależnie od położenia dywanu nie da się uniknąć zabrudzeń. Aby się ich pozbyć, można skorzystać z usług profesjonalnej firmy sprzątającej lub samemu podjąć się tego zadania. Niezależnie od decyzji, warto pamiętać, że najlepsze efekty osiągniemy, gdy plama jest jeszcze świeża.

Na co należy zwrócić uwagę przy usuwaniu plam?

Warto zauważyć, że nie wszystkie plamy można całkowicie usunąć we wszystkich przypadkach. Substancje o ciemnym zabarwieniu (np. gorące napoje, lakier do paznokci) mogą powodować trwałe zmiany koloru wykładziny podłogowej i nie są podatne na działanie środków czyszczących. Dlatego warto przetestować to na małym dywaniku, zanim zaczniesz robić to, co właściwe. W ten sposób można zobaczyć, czy lek ma jakieś skutki uboczne i czy ma jakiś efekt.

Jak usunąć plamy z wykładzin dywanowych?
Jak usunąć plamy z wykładzin dywanowych?

Druga zasada to jak najszybsze usuwanie zabrudzeń. W ten sposób unikniesz nieestetycznych przebarwień. Ponadto, im dłużej siedzą w tkaninie, tym trudniej jest ją usunąć. Ważna jest również kolejność usuwania brudu. Na początku zaczynaliśmy od elementów stałych (np. farba, guma, klej). Szpatułka świetnie się do tego nadaje. Z kolei świeże mokre plamy należy dokładnie osuszyć ręcznikiem, ręcznikiem papierowym lub innym chłonnym materiałem. Kolorowe tkaniny, które mogą plamić, nie są zalecane. Powtarzaj proces, aż woda zostanie całkowicie usunięta. W kolejnym kroku można nałożyć środek czyszczący (po wykonaniu testu). Delikatnie wycieramy czystym ręcznikiem. Nie angażuj się w energiczne ćwiczenia ani nie używaj do tego celu szczotki. Ruch zaczyna się od zewnętrznej krawędzi i przebiega w kierunku środka, aby nie zdeformować włókien.

Ostatnim krokiem w usuwaniu plam jest zawsze płukanie. Używamy do tego wody lub kwaśnego preparatu o pH 4-7. Podczas suszenia może być konieczne ponowne wchłonięcie wilgoci ręcznikiem. Cały proces mycia należy przeprowadzać ostrożnie i powoli, aż do uzyskania zadowalających efektów. Niektóre plamy wymagają więcej detergentu lub dłuższego czasu wcierania. W skrajnych przypadkach plam nie da się usunąć. Wpływa na to wiele czynników, m.in.: konstrukcja dywanu, rodzaj plamy, czy czas, jaki upłynął od jego powstania. Przed użyciem środka czyszczącego dokładnie sprawdź jego skład. Preparat zawsze dobieramy do rodzaju wykładziny i jej właściwości. Opakowanie zawiera również szczegółową instrukcję użytkowania.

Jak usunąć konkretne plamy?

Czasami na dywanie tworzy się plama określonej substancji. Istnieją sposoby, aby się ich pozbyć. Użyj rozpuszczalników do usunięcia plam z sosu, tłuszczu i czekolady. Z drugiej strony krew, mocz, czerwone wino i farba lateksowa są wylewane zimną wodą i traktowane specjalnym środkiem czyszczącym do dywanów. Mieszanka soku z cytryny i zimnej wody rozjaśni plamy z kawy i herbaty. Zacieki z lakieru do paznokci można usunąć acetonem, a plamy z tuszu do rzęs i drukarki można usunąć spirytusem.

Jaki jest najczęstszy błąd, który popełniasz podczas usuwania plam?

wykładzina obiektowa pcv Kraków
wykładzina obiektowa pcv Kraków

Chociaż większość z nas słyszała, jak usuwać plamy, często popełniamy kilka poważnych błędów. Niestety prowadzą one do kontynuacji zmian. Uporczywe zabrudzenia można wielokrotnie usuwać na różne sposoby. Najczęstszym błędem, jaki popełniamy, jest wybór niewłaściwego środka chemicznego do plamy. Następnie następuje intensywne szorowanie plamy, pocieranie w wielu kierunkach. Spowoduje to nie tylko jego utrwalenie, ale także uszkodzenie włókien. Po wyschnięciu materiał tworzy nieestetyczne, niechlujne wykończenie, a plamy są nadal widoczne. Co więcej, jego pozostałości przedostawały się do głębszych warstw dywanu. Takie działania mogą powodować kolejny problem. Używanie odplamiacza o silnym działaniu chemicznym i jednocześnie wysokim pH może powodować przebarwienia.

Jak chronić dywan przed plamami?

Odporność na plamy nigdy nie daje 100% gwarancji. Niestety, ze względu na materiał i konstrukcję oraz warunki użytkowania, dywany są szczególnie podatne na zabrudzenia. Duży ruch w budynkach użyteczności publicznej, obecność zwierząt domowych i małych dzieci to główne czynniki ryzyka. Z drugiej strony zadaniem impregnacji jest ochrona włókien przed przylegającymi plamami. Dlatego eksperci zalecają impregnację do wszystkich rodzajów dywanów – z wyjątkiem wełny. Co ważne, posiadają naturalny składnik ochronny, lanolinę. Zabezpieczone w ten sposób dywany można regularnie pielęgnować specjalną metodą zwaną enkapsulacją.

Myjnia samoobsługowa Previous post Myjnia samoobsługowa
Myjnia bezdotykowa Next post Myjnia bezdotykowa