Co znaczy fotografia? Fotografia fascynuje nas od momentu jej powstania. Ale czy wiemy, co to jest i z czego jest zrobione? To pytanie ma właściwie co najmniej kilka odpowiedzi. Wiele zależy od tego, czy mamy na myśli dokładne znaczenie tego słowa, czy technologię, do której się odnosi. Jednak i to drugie może być mylące, ponieważ fotografia w sensie potocznym różni się nieco od fotografii w sensie profesjonalnym.

Co oznacza słowo fotografia?

Słowo fotografia pochodzi z języka greckiego i jest właściwie odmianą kilku różnych słów. należą do nich:

Phōs lub phōtós – czyli światło,
Graphō – czyli piszę,
Graphein – czyli rysowanie, pisanie.
To skupisko jest często tłumaczone jako rysowanie lub pisanie światłem. Co ciekawe, to zdanie nie jest tylko wariantem poetyckim. W rzeczywistości ma to bardzo realne implikacje dla samej natury fotografii https://epli.pl/oferta/.

Potoczne znaczenie słowa fotografia

To, co sobie wyobrażamy, gdy słyszymy lub czytamy słowo „fotografia”, wcale nie jest nieporozumieniem, ale nie do końca wyczerpuje znaczenie tego słowa. Przez zdjęcie rozumiemy zwykle obraz zarejestrowany przez układ optyczny, czyli aparat.

Profesjonalne znaczenie słowa fotografia

Jednak pod względem technicznym fotografia oznacza znacznie więcej. Dosłownie rejestruje rzeczywistość za pomocą światła, a optyka jest tylko jednym ze środków, za pomocą których możemy to zrobić. Specyficzną dziedziną fotografii jest radiografia. Pozwala naprawić obraz za pomocą światła, ale bez użycia optyki. Zamiast tego używamy materiałów światłoczułych. W ten sposób otrzymujemy zazwyczaj monochromatyczne zapisy o niezwykle dziwnych formach.

Skąd się bierze fotografia?

Choć najczęściej kojarzymy ją z wynalazkiem powstałym w XIX wieku, tak naprawdę historia fotografii sięga znacznie dalej, sięgając nawet starożytności. Udoskonalany przez wieki, musiał przejść długą drogę, zanim stał się tym, czym możemy się dziś cieszyć.

Fotografia starożytna

Dla wielu może to być zaskoczeniem, ale pierwsze próby wykonania aparatu miały miejsce w starożytnej Grecji. Ludzie tacy jak Arystoteles i Eurypides mają własne poglądy na ten temat. Ten ostatni zapisał je nawet w tomie zatytułowanym Optyka. Znaleziono również dowody na to, że były próby użycia kamer również w Chinach. Możemy jedynie przypuszczać, że podobnych znalezisk dokonano w innych cywilizacjach, których zapiski zostały zniszczone podczas nieustannego procesu kolonizacji.

Fotografia średniowieczna

Pierwsza znana dokładna data związana z fotografią to rok 1020. W tym czasie Abu Ali Hasan Ibn al-Haytham, arabski matematyk z Basry, dokonał pierwszego znanego w pełni naukowego opisu ciemni optycznej.

Nowoczesna fotografia

Podczas gdy wiele osób wpadło na pomysł wykorzystania światła do zachowania obrazów, problemy związane z fotografią tak naprawdę zaczęły się rozwijać dopiero w epoce nowożytnej. Wtedy po raz pierwszy zauważono, że zarówno chlorek srebra, jak i azotan srebra zmieniały się dramatycznie pod wpływem światła słonecznego.

Na podstawie tych obserwacji w 1725 roku nastąpił wielki przełom w dziedzinie fotografii. Wtedy to Johann Heinrich Schulz, mieszkaniec Halle w Niemczech, wykonał pierwszy prototyp fotograficzny. Jest to reprodukcja obrazu, do którego podkładu użył białej kredy i emulsji chlorku srebra.

Co znaczy fotografia?
Co znaczy fotografia?

Jednak pierwsze zdjęcia wykonano dopiero 100 lat później, około 1826 roku. Jest to bardzo niedoskonałe i niezbyt jasne, ale tak właśnie działa pierwsza praktyka. Francuz Joseph Nicéphore Niépce użył syryjskiej smoły jako światłoczułej emulsji na starannie wypolerowanych metalowych płytkach. W ten sposób uchwycił widok z okna.

Również historia fotografii rozwijała się szybko, ponieważ zainteresowało się nią wielu wynalazców i naukowców. Mniej więcej w tym samym czasie Francuz Louis Jacques Daguerre i Anglik William Fox Talbot dokonali dalszych osiągnięć.

Pierwszy z nich wymyślił sposób na uzyskanie pojedynczej kopii obrazu. Osiągnął ten efekt, nakładając cienką warstwę jodku srebra na starannie wypolerowane posrebrzane panele miedziane. Jego metoda pozwala na stosunkowo wyraźne i wierne odwzorowanie rzeczywistości z zachowaniem dużej ilości detali.

Metoda Talbota pozwoliła na uzyskanie niezliczonej ilości rycin przy użyciu tzw. negatywów. Użył ciemni optycznej do naświetlenia papieru powlekanego jodkiem srebra, który następnie wywołano kwasem. Po ponownym naświetleniu przez taki papier pokryty chlorkiem srebra uzyskał więcej zdjęć.

Pierwsze kolorowe zdjęcie

Oczywiście wszystkie dotychczasowe zdjęcia były czarno-białe. Są to czarne, białe i szare łaty. Pierwszą fotografię kolorową uzyskano w 1861 roku. Jej autorem był szkocki matematyk i fizyk James Clerk Maxwell. Do jego stworzenia użył filtrów: czerwonego, niebieskiego i zielonego.

Co to jest pozycjonowanie strony? Previous post Co to jest pozycjonowanie strony?
Chłodzące kosmetyki Next post Chłodzące kosmetyki