Fotowoltaika przemysłowa – zgodnie z podstawowymi regulacjami prawnymi w Polsce mamy do wyboru dwa warianty instalacji fotowoltaicznych: mikro i miniaturową. Pierwszy obejmuje głównie małe gospodarstwa rolne, głównie domy jednorodzinne i małe budynki gospodarcze. Coraz więcej inwestorów decyduje się na drugą opcję, którą z powodzeniem można zastosować w przemyśle. Dzięki temu fabryka może znacznie ograniczyć zakup energii z elektrowni, redukując tym samym koszty stałe.

Jak odróżnić instalację domową od instalacji przemysłowej?

Dopuszczalna moc mikrourządzenia jest precyzyjnie regulowana przez ustawodawcę. Typowa fotowoltaika http://www.gmstarbud.pl/fotowoltaika-swietokrzyskie/ umieszczona na dachu małego domu nie przekracza 40 kilowatów. Instalacje powyżej 40 kW do 200 kW określane są jako „małe” i takie konstrukcje najczęściej występują w zastosowaniach przemysłowych w Polsce. W rzeczywistości jednak zestaw PV jako całość nie jest tak niepozorny, jak sugeruje nazwa. W zależności od zastosowanej baterii, z jednostki o mocy 1 kW można uzyskać powierzchnię około 15 metrów kwadratowych. Dlatego nawet 100 kW bez problemu pokryje znaczną powierzchnię magazynu.

Jaka jest korzyść?

Poza najbardziej oczywistą korzyścią, jaką jest znaczne obniżenie bieżących rachunków za prąd, istnieją inne, mniej oczywiste korzyści dla przedsiębiorców. Przede wszystkim jest to ocieplenie wizerunku wszystkich dziedzin życia. Fotowoltaika wykorzystywana w biznesie może po prostu pochwalić się i budować ekologiczny wizerunek firmy. Dzięki takim instalacjom zaplecze techniczne firmy pomaga ograniczać emisję CO2 i dlatego warto o nie walczyć.

Montaż całego sprzętu nie jest skomplikowany. Ponadto jako podstawę można wykorzystać istniejące budynki, takie jak magazyny, budynki biurowe i różne obiekty przemysłowe. Późniejsza eksploatacja również jest płynna, gdyż prawidłowe parametry modułów PV zapewnia specjalny falownik lub zestaw specjalnych falowników. Baterie są projektowane z myślą o wieloletniej trwałości i wymagają minimalnej i niedrogiej obsługi.

Podobnie jak prywatni odbiorcy, o dofinansowanie mogą ubiegać się również firmy. Czyni to poprzez uzyskanie białego certyfikatu, dokumentu potwierdzającego proekologiczną inwestycję. Dotacje są dostępne dla wszystkich elementów energetyki odnawialnej, a mianowicie biogazowni, elektrowni wodnych i wiatraków, które razem służą interesom energetycznym firmy.

Jaki zwrot?

Fotowoltaika przemysłowa
Fotowoltaika przemysłowa

Należy pamiętać, że instalacje powyżej 40 kW wymagają więcej wysiłku niż tradycyjne opcje. Inwestorzy muszą pamiętać o złożeniu projektu i zapytaniu elektrowni o warunki. Niemniej jednak najbardziej opłacalnym działaniem jest skala produkcji energii elektrycznej, która bezproblemowo zaspokoi bieżące potrzeby wszystkich odbiorców. Dlatego przed podjęciem decyzji o kształcie fotowoltaiki konieczne jest przeprowadzenie kompleksowej analizy, która bada obecne i przyszłe potrzeby przedsiębiorstwa.

Przy wszystkich kosztach wdrożenia nie warto wydawać pieniędzy na instalację PV w zakresie mocy 40 – 80 kW. Dlatego najczęściej spotykane są instalacje w zakresie 100 kW. Moc tę można uzyskać z około 400 połączonych ze sobą paneli. Na szczęście są one bardzo proste w strukturze, więc przygotowanie plików nie wymaga wiele pracy, a kolejne działania związane z kompilacją są zwykle dość szybkie.

Warto też dostosować istniejącą infrastrukturę. Jeśli zakład ma dużą powierzchnię gruntu, bez problemu można umieścić przy gruncie dowolną ilość paneli. Niestety będzie to obszar wykorzystywany tylko do tego celu, jeśli chcesz rozszerzyć grupę nieruchomości, będziesz musiał przenieść moduły PV. Może to wiązać się z dodatkowymi problemami prawnymi i kosztami finansowymi, dlatego miejsce realizacji należy od samego początku starannie wybierać.

W Polsce ekspansja rozwiązań fotowoltaicznych przez przedsiębiorców wciąż nie jest powyżej średniej. Jak każda inwestycja, również i ta wymaga określonego okresu zwrotu. Jednak biorąc pod uwagę rosnące ceny energii elektrycznej, trudności w jej wytwarzaniu i utrzymaniu sieci, prawie każdy właściciel dużego biznesu powinien od razu przystąpić do zgłębiania tego tematu i wdrażania go, oczywiście jak najszybciej. Możliwość szybszego niż oczekiwano powrotu zależy również od tego, że fotowoltaika może przynieść pozytywne niespodzianki w niektórych częściach Polski. W określonych warunkach pogodowych planowana wydajność grupy paneli może wzrosnąć o 10%, co jest bardzo ważne przy instalacjach wielkopowierzchniowych. Dodatkowo klimat się zmienia i coraz częściej mamy do czynienia ze słonecznymi, bezśnieżnymi zimami oraz słonecznymi, gorącymi latami. Wszystko to pomaga pozyskiwać energię elektryczną w sposób całkowicie odnawialny, czyli ze słońca. Branża powoli zaczyna dostrzegać tę lukę, a my wciąż słyszymy o kolejnych wdrożeniach. Miejmy nadzieję, że w kolejnych latach ich liczba wzrośnie.

Virtussun fotowoltaika
ul. Lipinowska 27
87-100 Toruń
696 200 000
www.virtussun.pl
GM Starbud fotowoltaika
Składowa 25
27-200 Starachowice
518480305
www.gmstarbud.pl
Charakterystyka działalności poradni ortopedycznych Previous post Charakterystyka działalności poradni ortopedycznych
Myjnia samoobsługowa Next post Myjnia samoobsługowa