Wizyta w gabinecie rehabilitacyjnym

Wizyta w gabinecie rehabilitacyjnym

Wizyta w gabinecie rehabilitacyjnym – kiedy warto z niej skorzystać i jak zdobyć skierowanie? Rehabilitacja to kompleksowy zestaw działań mających na celu przywrócenie lub poprawę funkcjonowania biologicznego, społecznego lub rodzinnego. Jest odpowiedni nie tylko dla osób z różnymi chorobami wrodzonymi, ale także dla tych, którzy utracili swoją sylwetkę w wyniku choroby lub wypadku. Przychodnia rehabilitacyjna to najlepsze miejsce, do którego można się udać, aby zwalczyć te schorzenia i uzyskać kompleksową pomoc.

Bezczynność i choroba cywilizacyjna – najnowsze powody, aby odwiedzić klinikę rehabilitacyjną

Rehabilitacja jest dziś wskazana nie tylko dla osób niepełnosprawnych czy po wypadkach. Coraz więcej pacjentów prowadzi siedzący tryb życia. Najczęściej skarżą się na bóle krzyża i klatki piersiowej, napięcie karku czy przeciążenie mięśni ramion i przedramion. Brak wystarczającej ilości ruchu, zła dieta i długie siedzenie powodują, że nawet stosunkowo młodzi ludzie zaczynają cierpieć na choroby, o które kiedyś obwiniano osoby starsze.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca co najmniej 150 minut umiarkowanej lub 75 minut intensywnej aktywności tygodniowo jako podstawę dobrego zdrowia. Niestety większość Polaków przez miesiąc nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej. Może to oznaczać spadek masy mięśniowej, elastyczności lub ogólny spadek sprawności fizycznej. W szczególności brak treningu siłowego może przełożyć się na osteoporozę lub sarkopenię. Obie choroby mogą być bardzo niebezpieczne dla osób starszych, które po urazie lub urazie często trafiają do klinik rehabilitacyjnych.

Główne wskazania do rehabilitacji i ich rodzaje

Głównym celem rehabilitacji w spondylus-rehabilitacja.pl/ jest poprawa jakości życia pacjenta i jak najszybszy powrót do życia społecznego. Istnieje kilka rodzajów rehabilitacji:

  • Rehabilitacja stacjonarna – dla pacjentów w szpitalach i ośrodkach wymagających całodobowej opieki,
  • Rehabilitacja w domu pacjenta – dla pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na transport do odpowiedniego ośrodka,
  • Day Recovery – Przeznaczony dla pacjentów, którzy mogą samodzielnie udać się na leczenie.

Wybór miejsca i metody rehabilitacji zależy od rodzaju schorzenia i jest dostosowany do każdego pacjenta. W przypadku zaostrzenia objawów i choroby wskazane jest łączenie metod rehabilitacyjnych. Najczęściej stosowane to ćwiczenia fizyczne lub woda, masaż, terapia ruchowa lub krioterapia.

Istnieje wiele wskazań do powrotu do zdrowia. Do najczęstszych należą: przebyte urazy, rekonwalescencja po operacjach, wady postawy, korekcja wad wrodzonych, choroby neurodegeneracyjne, opóźnienie psychoruchowe.

Jak otrzymać skierowanie do poradni rehabilitacyjnej?

Wizyta w gabinecie rehabilitacyjnym
Wizyta w gabinecie rehabilitacyjnym

Konieczność rehabilitacji powinna być każdorazowo ustalana przez lekarza. Dlatego pierwszym krokiem powinno być skierowanie ich do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Po wstępnej diagnozie może samodzielnie wypisać skierowanie na odpowiednie leczenie, bądź skierować pacjenta do specjalisty neurologa, ortopedy lub lekarza rehabilitacji.

Podczas wizyty u specjalisty warto zabrać ze sobą wszystkie dotychczasowe wyniki badań w celu uzyskania prawidłowej diagnozy i doboru odpowiedniego leczenia w poradni rehabilitacyjnej. Wychodząc z urzędu należy również dokładnie sprawdzić, czy wszystkie dokumenty zawierają prawidłowe podpisy, pieczęcie i dokładny opis choroby. Zapobiegnie to ewentualnemu powrotowi do gabinetu lekarskiego w celu wypełnienia pustki.

Jak wybrać gabinet rehabilitacyjny?

Skierowania do poradni rehabilitacyjnych są ważne przez miesiąc. W tym czasie należy wybrać i zgłosić się do odpowiedniej poradni rehabilitacyjnej. Ponieważ nie jest tajemnicą, że terminy NFZ są często odległe, warto sprawdzić kilka jednostek pod kątem dostępności leczenia. Warto też poczytać strony internetowe i opinie o poszczególnych klinikach w internecie. Dzięki temu poznasz poziom obsługi klienta w Twojej placówce, uzyskasz informacje od personelu medycznego czy sprawdzisz wykorzystanie sprzętu rehabilitacyjnego.

Aby uzyskać najlepsze efekty leczenia, należy szukać kliniki, która wykonuje cotygodniowe zabiegi. Pięć dni kuracji i dwa wolne weekendy. Ten schemat jest najskuteczniejszy i najczęściej w tej formie jest przepisywany pacjentom przez NFZ.

Co zabrać na pierwszy raz do gabinetu rehabilitacyjnego?

Kliniki rehabilitacyjne oferują fizjoterapię i terapię ruchową w ramach swoich programów leczenia. Aby skorzystać ze wszystkich zabiegów należy najpierw założyć wygodny strój. Możesz więc wykonać wszystkie zalecane ćwiczenia lub wskazać dotknięte obszary do leczenia. Warto też mieć pod ręką ręcznik, który przyda się w spa lub na podryw. Niektóre kliniki wymagają od pacjentów przyniesienia specjalnych chusteczek, sterylnej gazy lub żelu do USG.

Odzież BHP w Twojej firmie – krótki poradnik Previous post Odzież BHP w Twojej firmie – krótki poradnik
Pozycjonowanie w Warszawie Next post Pozycjonowanie w Warszawie