Depresja u osób starszych – czym się objawia i jak ją zwalczyć? Starsze osoby są narażone na występowanie depresji. Według danych GUS wśród osób w wieku co najmniej 70 lat zachorowania na depresję deklaruje co 8 osoba. Depresja w wieku starczym jest poważną sprawą i warto zadbać o to, aby nasi bliscy, którzy są na emeryturze, nie chorowali na nią. Jakie są objawy depresji w wieku starszym? Jak można leczyć depresję u emeryta? Odpowiadamy.

Czym jest depresja u osób starszych?

Depresja u osób starszych to choroba, która jest związana z zaburzeniami nastroju, które występują u osób starszych, zazwyczaj w wieku wyższym niż 65 lat. Depresja powoduje stałe uczucie smutku, złości i przygnębienia i trwa co najmniej kilka tygodni. Wiele osób uważa, iż depresja u osób starszych jest normalną częścią starzenia się. Należy jednak wiedzieć, iż jest to schorzenie, które przyczynia się do pogorszenia jakości życia i zwiększa ryzyko pojawiania się innych chorób. 

Jakie są przyczyny depresji u osób starszych?

Depresja u osób starszych bardzo często jest wywołana przez czynniki związane z osobowością lękliwą lub zależną. Ponadto, depresja występuje częściej u osób, które przeżyły np. śmierć partnera życiowego, rozwód czy kłótnie z rodziną. Do wystąpienia depresji przyczyniają się także czynniki genetyczne, takie jak mutacje genetyczne, jednakże częściej wywołuje to depresje u osób w młodszym wieku. Dodatkowo, ryzyko depresji u osób starszych zwiększa obecność chorób układu krążenia, Alzheimera czy cukrzycy. Również czynniki biologiczne, związane z zaburzeniami szlaków neuroprzekaźników w mózgu, przyczyniają się do powstawania depresji. Depresja starcza jest poważnym problemem, którego nie można ignorować.

Jakie są objawy depresji u osób starszych?

Depresja u osób starszych przejawia się przede wszystkim w długotrwałym uczuciu przygnębienia i niechęci do życia. Normalne funkcjonowanie w takim stanie jest utrudnione. Bardzo często chorzy na depresję nie czerpią już radości z tego, z czego wcześniej byli zadowoleni. Ciągłe uczucie zmęczenia staje się codziennością. Uczucie niepokoju nie opuszcza chorych nawet na moment. Drażliwość również jest objawem depresji, a także chęć unikania ludzi, nawet najbliższych. Pojawia się utrata apetytu i nagły spadek masy ciała, a także problemy ze snem. Osobom starszym chorym na depresję towarzyszy również całkowita lub częściowa utrata pewności siebie i poczucie winy. Pojawiają się też problemy z koncentracją i częste bóle głowy lub problemy trawienne. Jednym z najcięższych objawów są myśli samobójcze i poczucie, iż nie jest się już potrzebnym nikomu, nawet najbliższym osobom. 

Jak leczy się depresję u osób starszych?

Podstawowym sposobem leczenia depresji u osób starszych jest psychoterapia, bardzo często łączona z farmakoterapią. Psychoterapia pozwala osobom starszym cierpiącym na depresję zrozumieć oraz nauczyć się radzić sobie w ciężkich sytuacjach oraz pozbywać się negatywnego myślenia. Dzięki psychoterapii chorzy na depresję seniorzy mogą zmienić swoje myślenie i nastawienie. Jedną z najczęstszych form terapii osób chorych na depresję jest terapia poznawczo-behawioralna.

Farmakoterapia pomaga natomiast złagodzić objawy depresji i poprawa niestety nie jest widoczna od razu, na efekty najczęściej należy poczekać od jednego nawet do ośmiu tygodni. Należy wiedzieć, iż leki antydepresyjne prowadzą często do pojawienia się niepożądanych skutków ubocznych, takich jak nudności, wymiotów czy zwiększenia masy ciała. Nie należy przerywać terapii farmakologicznej samodzielnie, lecz skonsultować się z lekarzem. Stosowanie leków w leczeniu depresji starczej trwa około 6-12 miesięcy.

Jakie są główne czynniki ryzyka depresji w wieku starszym?

Istnieje wiele czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia depresji u osób w wieku podeszłym. Przede wszystkim jest to poczucie samotności, bardzo często związane z utratą partnera życiowego i wyprowadzką swoich dzieci. Ponadto, do starczej depresji może przyczyniać się strach przed nagłą i samotną śmiercią, a także zły stan finansowy czy zmniejszenie sprawności w związku z pojawieniem się chorób takich jak osteoporoza. To jednak nie jedyne czynniki ryzyka wystąpienia depresji u seniorów. Powodem wystąpienia tej choroby może być także brak opieki z zewnątrz i zmiana miejsca zamieszkania.

Jak zapobiegać depresji u osób starszych?

Depresja u osób starszych stanowi wyzwanie zarówno samych chorych, jak i dla ich najbliższych. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób można zapobiegać depresji. Można przede wszystkim eliminować czynniki, które mogą wpływać negatywnie na nastrój starszej osoby. Bardzo ważna jest także aktywność fizyczna, ponieważ zapobiega ona zarówno niektórym chorobom fizycznym, jak i umysłowym. Warto także podsuwać starszej osobie książki czy krzyżówki, aby mogła ona ćwiczyć pamięć i zdolność logicznego myślenia. Warto wiedzieć, iż na depresję starczą cierpią najczęściej osoby samotne, warto zatem pamiętać o częstym odwiedzaniu emerytów i stałym kontakcie telefonicznym. Dzięki temu można łatwo rozpoznać pierwsze objawy depresji.

WIEJSKIE KLIMATY dom seniora
Rzędziny 9A
72-003 Rzędziny
518228510
www.wiejskieklimaty.net
Psychoterapia Gdynia – Barbara Wota
Hugo Kołłątaja 12B
81-332 Gdynia
+48 532 361 880
www.psychoterapeuta-gdynia.pl
Firma księgowa Łódź Next post Firma księgowa Łódź